Strona główna
Jak wybrać odpowiednią moc paneli fotowoltaicznych dla swojego domu?
Jak wybrać odpowiednią moc paneli fotowoltaicznych dla swojego domu?

21.06.2024

Jak wybrać odpowiednią moc paneli fotowoltaicznych dla swojego domu?

Decyzja o montażu fotowoltaiki we własnym domu to inwestycja, która przynosi korzyści zarówno dla środowiska, jak i dla domowego budżetu. Aby jednak cieszyć się efektywnym i opłacalnym systemem, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. W tym artykule przedstawimy, jak wybrać odpowiednią moc paneli fotowoltaicznych dla swojego domu, zwracając uwagę na takie aspekty, jak zużycie energii, rodzaj dachu czy lokalizacja.

 

Zużycie energii i potrzeby energetyczne

Pierwszym krokiem do wyboru odpowiedniej mocy paneli fotowoltaicznych jest określenie indywidualnych potrzeb energetycznych. Analiza rachunków za prąd z ostatnich 12 miesięcy pozwoli oszacować roczne zużycie energii. Następnie warto sprawdzić, jakie są możliwości redukcji tego zużycia poprzez zastosowanie energooszczędnych rozwiązań, takich jak wymiana oświetlenia na LED czy zakup sprzętu AGD klasy A+++. Im mniejsze zużycie energii, tym mniejsza moc paneli fotowoltaicznych będzie potrzebna.

 

Rodzaj dachu i jego konstrukcja

Kolejnym czynnikiem wpływającym na wybór mocy paneli fotowoltaicznych jest rodzaj dachu oraz jego konstrukcja. Panele fotowoltaiczne można montować na dachach płaskich i skośnych, jednak w przypadku tych drugich istotne jest określenie kąta nachylenia oraz kierunku, w jakim są zwrócone. Optymalne warunki dla montażu fotowoltaiki we Włocławku to dach skierowany na południe o kącie nachylenia 30–40 stopni. Ponadto należy sprawdzić nośność konstrukcji dachu oraz ewentualne przeszkody, takie jak kominy czy drzewa, które mogą rzucać cień na panele.

 

Lokalizacja i warunki pogodowe

Lokalizacja domu wpływa na ilość energii słonecznej, jaką można uzyskać z paneli fotowoltaicznych. W Polsce najwięcej promieniowania słonecznego dociera do południowych części kraju. Montaż fotowoltaiki we Włocławku może być więc nieco mniej efektywny niż na południu, ale nadal opłacalny. Warto również sprawdzić dane dotyczące nasłonecznienia dla swojej lokalizacji, aby lepiej oszacować potrzebną moc paneli. Jeśli chodzi o usługę, jaką jest montaż fotowoltaiki, Włocławek i okolice to rejon działania specjalistów takich jak Gawron.